Follow us on:

Workshops and tutorials

Workshops and Tutorials will be held primarly on our Slack Workspace. Links below access directly to dedicated #channels. 

Please refer to each workshop's own page for complete information.

Participating to workshops does not require an ICRA registration. Please get direclty in touch with the organizers if you are interested.

Schedule  - !!! All times are UTC !!!

Title Organizers Time (UTC) Slack Channel
       
Sunday, May 31      
Beyond Soft Robotics: Pioneer Perspectives and Interdisciplinary Collaboration  Hiromi Mochiyama*, Shinichi Hirai, Vito Cacucciolo, Francesco Giorgio-Serchi, Shingo Maeda  7AM #ws3
Emerging Learning and Algorithmic Methods for Data Association in Robotics  Kaveh Fathian*, Jonathan Patrick How, Alec Koppel, Ethan Stump, Roberto Tron  12:25PM #ws5
Full-day Workshop on: Human-Swarm Interaction  Panagiotis Artemiadis*, Herbert G. Tanner, Dimitra Panagou, Kleio Baxevani  2PM #ws6
Integrating Multidisciplinary Approaches to Advance Physical Human-Robot Interaction  Pauline Maurice*, Meghan Huber, Claudia Latella, Serena Ivaldi, Arash Ajoudani  11AM #ws7
Learning of Manual Skills in Humans and Robots  Aude Billard*, Dagmar Sternad  1PM #ws8
New advances in Brain-inspired Perception, Interaction and Learning Pablo Lanillos*, Mohsen Kaboli, David Filliat, Natalia Díaz-Rodríguez, Tansu Celikel   9AM #ws10
ViTac 2020: Closing the Perception-Action Loop with Vision and Tactile Sensing Shan Luo*, Nathan Lepora, Wenzhen Yuan, Gordon Cheng 7AM #ws14
Tuesday, June 2      
2nd Workshop on Long-Term Human Motion Prediction Andrey Rudenko*, Luigi Palmieri, Kai Oliver Arras, Alexandre Alahi, Jim Mainprice  2:30PM #ws15
Opportunities and Challenges in Space Robotics  Hamidreza Marvi*, Kalind Carpenter  2:20PM #ws27
Social robotics for neurodevelopmental disorders  Salvatore Maria Anzalone*, Hoang-Long Cao, Mohamed Chetouani, Kerstin Dautenhahn  1PM #ws12
Wednesday, June 3      
Applications of micro-nanorobotics  Fumihito Arai, Eric D. Diller, Cédric Clévy, Aude Bolopion* 10AM #ws2
Thursday, June 4      
Advances in lower limb dynamic prostheses for agile and dynamic walking Panagiotis Artemiadis, Rosa H. M. Chan, He (Helen) Huang, Mo Rastgaar*  2PM #ws1
AGAINST robot dystopias: thinking through the ethical, legal and societal issues of robotics and automation (AGAINST-20) Masoumeh Mansouri*, Martim Brandao, Martin Magnusson  8AM #ws17
Foundational Problems in Multi-robot Coordination under Uncertainty and Adversarial Attacks Pratap Tokekar*, James Paulos, Nilanjan Chakraborty  2:30PM #ws25
How will Autonomous Robots and Systems Influence Society? Debate from technological, philosophical, ethical, legal, and social implications perspectives Minoru Asada*, Raja Chatila, Tatsuhiko Inatani, Yuji Kawai, Phillip Morgan  7AM #ws18
Human-Robot Handovers Frank Foerster*, Lorenzo Jamone, Kaspar Althoefer, Angelo Cangelosi, Matthias Kerzel, Sethu Vijayakumar, Theodoros Stouraitis   8:15AM #ws19
Machine Learning in Planning and Control of Robot Motion Workshop Brian Ichter*, Aleksandra Faust, Lydia Tapia, Marco Pavone, Tamim Asfour, Jan Peters   1PM #ws20
Security and Privacy in Robotics Quanyan Zhu*, Stefan Rass, Bernhard Dieber  12PM #ws16
Shared Autonomy: Learning and Control Mario Selvaggio*, Marco Cognetti, Serena Ivaldi, Bruno Siciliano   6:30AM #ws22
Unconventional Sensors in Robotics: Perception for Online Learning, Adap-tive Behavior, and Cognition Javier Civera*, Yulia Sandamirskaya, Inaki Rano  7AM #ws13
Friday, June 5      
Debates on the Future of Robotics Research  Matthew Giamou*, Lee Clement, Valentin Peretroukhin, Sylvia Herbert, Jaime F. Fisac, Brian Wang, Sarah Tang, Felix Wolf Hans Erich von Drigalski, Florian Shkurti, Jonathan Kelly  1PM #ws4
Workshop on Interactive Robot Learning Carlos Celemin*, Harish Ravichandar, João Silvério, Jens Kober, Maya Cakmak, Sonia Chernova, Sylvain Calinon  3PM #ws24
June 10 - 20
     
Perception, Action, Learning From Metric-Semantic Scene Understanding to High-level Task Execution Luca Carlone*, Dan Griffith, Sanjeev Mohindra  1PM #ws9
Wednesday, June 10      
Tutorial: Constraint programming for mobile robotics Simon Rohou, Luc Jaulin, Benoît Desrochers 12PM #tt1
Wednesday, June 17      
Tutorial: Constraint programming for mobile robotics Simon Rohou, Luc Jaulin, Benoît Desrochers  12PM #tt1
Wednesday, June 24      
Tutorial: Constraint programming for mobile robotics Simon Rohou, Luc Jaulin, Benoît Desrochers  12PM #tt1
Tuesday, June 30      
Self-Assembling and Reconfigurable Systems 1 Mohammed Sayed*, Jamie Roberts, Jon-Marles Wright, Mirko Kovac, Andrew Turberfield, Markus Buehler, Adam Andrew Stokes   7AM #ws28
Self-Assembling and Reconfigurable Systems 2 Mohammed Sayed*, Jamie Roberts, Jon-Marles Wright, Mirko Kovac, Andrew Turberfield, Markus Buehler, Adam Andrew Stokes   3PM #ws28
Shaping the quality metric of a grasp with the manipulation task: grasping as a sub-action of object manipulation. Valerio Ortenzi*, Tommaso Pardi, Marco Controzzi, Francesca Cini, Maximo A. Roa, Matteo Bianchi, Jurgen Leitner, Peter Corke  TBA #ws21
Wednesday, July 1      
Tutorial: Constraint programming for mobile robotics Simon Rohou, Luc Jaulin, Benoît Desrochers  12PM #tt1
June 22 -  July 3 everyday
     
Towards Real-World Deployment of Legged Robots Dimitrios Kanoulas*, Navinda Kottege, Krzysztof, Tadeusz Walas, Aaron Ames, Marko Bjelonic  see website #ws23
To Be Announced      
Sensing, Estimating and Understanding the Dynamic World  Viorela Ila*, Guillermo Gallego, Tat-Jun Chin, Jonathan Gammell, Sundara Tejaswi Digumarti  #ws11
Scene Understanding and Semantic SLAM: Progress, Applications, and Limitations Niko Sünderhauf*, Feras Dayoub, Anelia Angelova, Alexander Toshev, Ronald Clark, Yasir Latif, Ian Reid, Jana Kosecka  #ws26

Workshops and tutorials

Stay updated!
Subscribe to the Conference newsletter

captcha